*

„W genealogii
jak w historii naukach niewielu,
czym bardziej się cofasz do tyłu
tym bliższą masz drogę do celu”

(Stanisław L. Pieniążek, 2004)


Bałaszkiewicz Wawrzyniec-ojciec i Maciej-syn. Epidemia cholery w Białaczowie w 1837 rokuBIAŁACZÓW rok 1837, epidemia cholery atakuje po raz drugi. 28 czerwca 1837r. umiera mój 5xpradziadek Wawrzyniec Bałaszkiewicz, potem jego syn Maciej dnia 14 sierpnia 1837 (mój 4xpradziadek), a następnie 29 sierpnia następny syn Wawrzyńca  - Jan. W tym samym roku cholera zabrała jeszcze dwoje z rodziny Bałaszkiewiczów...

 Skan aktu zgonu Wawrzyńca.

Z aktu zgonu Wawrzyńca nie wynika jednak, że zmarł na cholerę, gdyż nie był obecny przy śmierci lekarz delegowany przez Rząd. Jednak najważniejsza informacja dla mnie, to wiek Wawrzyńca w chwili śmierci - 90 lat !!!! Czyli urodził się około 1747 roku. Pierwsza żona  Zofia, z którą spłodził córkę Julianne ur. 1794 r. umiera 9 dni po porodzie. 

 Bałaszkiewicz Zofia - zgon.

Wawrzyniec żeni się ponownie w 1794 r.z Salomeą Kowalską ur. w  1747 r.. W 1798 rodzi się  Maciej Bałaszkiewicz. Maciej ma jeszcze brata Stanisława.  

Bałaszkiewicz Wawrzyniec i Salomea Kowalska - ślub. Bałaszkiewicz Maciej -urodzenie

 W indeksie urodzonych W Białaczowie  brak informacji o dzieciach urodzonych od 1707-1894 o tym nazwisku. Nie ma też wzmianki o ślubie Wawrzyńca i Zofii.

W Herbarzu Szlachty Wołyńskiej występuje Bałaszkiewicz Wawrzyniec ojciec  Mikołaja i Bazylego. Czy „mój przodek” powiązany jest z Wołyniem? Niestety nie wiem….


Jest to dość rzadkie nazwisko, więc szukam wszelkich informacji. Nie jest to moim priorytetem, by szukać szlachectwa (jakoś mnie jak to piszą młodzi "nie rajcuje"), ale... a nóż to ten sam Wawrzyniec i jego np. I żona Antonina. ;)


Pierwszy post - trochę o historii moich poszukiwań i statystyki

Genealogią mojej rodziny zajmuję się już prawie 30 lat. Poszukiwania, a raczej spisywanie tego co wiedzieli moi dziadkowie zaczęłam w wieku 14 lat. 
Obecnie w moim drzewie genealogicznym jest 111 przodków bezpośrednich (dziadek, pradziadek, prapradziadek) i 713 osób spokrewnionych.
Najstarszy przodek  urodzony ok. 1732 rok.
Ostatnie udokumentowane pokolenie, to ósme.
Przez cały ten czas udało mi się zweryfikować wiele nieprawidłowości podawanych przez rodzinnych genealogów oraz rozwiązać parę zagadek. Oczywiście także nie zabrakło ciekawych historii rodzinnych, o których zupełnie nic nie wiedziałam.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga.