*

„W genealogii
jak w historii naukach niewielu,
czym bardziej się cofasz do tyłu
tym bliższą masz drogę do celu”

(Stanisław L. Pieniążek, 2004)


Zacharscy i problemy z imieniem 3xprababki

Szukając aktów dotyczących moich 3xpradziadków Antoniego Zacharskiego i Modesty z Werlów, których to dane umieszczono w akcie urodzenia mojej  mojej 2xprababki Antoniny Zacharskiej zaczęłam mieć problemy z jej imieniem. na różnych aktach podawane było różne imię. A mianowicie: Modesta, Anna, a na końcu Waleria.
 
 Akt urodzenia Antoniny Zacharskiej z 12 czerwca 1853 r. Ruszenice par. Skórkowice - tu podano imię matki Modesta z Werlów.

Drogą dedukcji ustaliłam, że Antoni i Modesta Zacharscy brali ślub w Szumsku. Dwoje z ich dzieci : Marceli i Franciszek urodzili się w Radostowie, a to Parafia Szumsko. To natomiast ustaliłam z aktów ich ślubów z Końskich. W akcie ślubu córki znów podano inne imię matki - Waleria.


Akt ślubu Marianny Zacharskiej w którym imię matki to Waleria.

W zeszłym tygodniu napisałam list do tej parafii, a dziś otrzymałam mailem zdjęcia aktu ślubu.
W akcie zapisano, że prababka nie nazywała się Werle, a Wehrle, a miała na imię Anna.
Oto ten akt.


 Akt ślubu z 14 stycznia 1836 roku Anny Wehre i Antoniego Zacharskiego.

W akcie zgonu Antoniego Zacharskiego znów podano imię żony Anna, ale niewiadomego nazwiska. Co dziwne, zgłaszającym był jej syn Franciszek. 


 Dodaję więc dziś do drzewa 4xpradziadków :
Wojciecha i Małgorzatę Zacharskich-papierników w Ruszenicach 
i Jana i Annę Wehrle
Anna Zacharska z Wehrlów była na służbie w Niedźwiedziu. Potem wraz z mężem Antonim przenieśli się do Stadnickiej Woli i tam także pracowali jako papiernicy. Następnie przenieśli się do Końskich, gdzie zmarł Antoni. Ich córka, a moja 2xprababka Antonina Zacharska urodziła się w Ruszenicach parafia Skórkowice, ślub wzięła w Końskich, a zmarła w Warszawie. Pochowana jest ze swoim mężem Julianem Bałaszkiewiczem na cmentarzu Bródnowskim.


Tak oto zagmatwane losy moich przodków można spisać w jednym poście na blogu :)