W genealogii jak w historii naukach niewielu,
czym bardziej się cofasz do tyłu,tym bliższą masz drogę do celu”

(Stanisław L. Pieniążek, 2004)

Metryka Litewska z AGAD, opracowanie katalogu Anny Wajs i szlacheccy przodkowie Kononowiczowie

W Opracowaniu Katalogu Anny Wajs 2001r., pt. "Materiały genealogiczne nobilitacje indygenaty w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie." był opis moich Kononowiczów herbu Radwan odmiennego.

Jest to alfabetycznie ułożony wykaz nazwisk z przynależnością herbową i numer zespołu oraz zbioru archiwalnego. To co mnie interesuje było opisane tak :
Franciszek, Bogusław i Szymon Antoni Kononowicz herbu Radwan (odm.) Nobilitacja w 1776 r.
W uwagach: Franciszek, ksiądz; bracia rodzeni o przydomku Siemionowicz.
W archiwum jest wizerunek niekol. i opis ( Metryka Litewska 220, s.75-79)

Miesiąc temu zwróciłam się więc do AGAD o skany tych pięciu stron. Tydzień temu dostałam do zapłacenia rachunek, a wczoraj skany Metryki Litewskiej.
Poniżej najważniejsze kawałki z tych pięciu stron, które są najbardziej interesujące.
Nadanie przez króla Stanisława Augusta.

"Przywilej Nobilitacji Wielebnego Księdza Franciszka, tudzież Urodzonych Bogusława (to mój 7x pradziadek) i  Szymona Antoniego Kononowiczów Braci Rodzonych"
"Herb taki, to jest w polu czerwonym chorągiew biała o dwóch połach, w środku gwiazda, takoż biała o sześciu graniach, na wierzchu krzyż, a w hełmie trzy strusie pióra Seilicet Radwan nazywający się, a przydomek Siemionowicz dla zaszczytu i używania wiecznemi czasy nadajemy, którego to herbu we wszystkich sprawowaniach na tarczach, chorągwiach, malowidłach, domach, proporcach, grobach, pierścieniach, w każdym czasie pokoju i wojny, tak jaki inni Szlachta używają zażywać wiecznemi czasy im samym i Potomkom ich obojga płci pozwalamy"






Jak widać mój projekt herbu zgadza się w 100% z opisem z Metryki, i opiera się na wywodzie szlacheckim z lat 1767 do 1768 roku, kiedy to zostało zakończone.
Nie mam teraz wyrzutów sumienia, że herb przynależy jedynie do mężczyzn i mogą go używać  potomkowie Kononowiczów "po mieczu" czyli potomkowie płci męskiej. 
Wiem, że niektórzy z Szlachty Polskiej będą się ze mną spierać w tym temacie, ale czy to ważne?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz