W genealogii jak w historii naukach niewielu,
czym bardziej się cofasz do tyłu,tym bliższą masz drogę do celu”

(Stanisław L. Pieniążek, 2004)

Szlacheccy przodkowie cz.3 czyli zabawa z herbem i nowi dziadkowie

Dziś dalszy ciąg Kononowiczów-Siemionowiczów.

Przeglądając  herbarze znalazłam już w drugim (pierwszy to, podawany w poprzednim poście Herbarz Polski Bonieckiego) opis herbu Kononowiczów.

W "Herbarzu Szlachty Polskiej" hr. Uruskiego, Tom 7 , można znaleźć mojego 4xpradziadka Adama Kononowicza h. Radwan wraz z 4xprababką Marianną Komelską (tutaj błędnie podano Kowalską), a także informacje o :

-ojcu Dominiku Kononowiczy h. Radwan występującym w akcie zgonu Adama Kononowicza (patrz poprzedni post),
- dziadku Stanisławie Kononowiczu h.Radwan,
- pradziadku Bogusławie Kononowiczu h.Radwan i jego dwóch braciach Franciszku, kanoniku smoleńskim i Szymonie, którzy otrzymali nobilitację i opisany herb w 1768 roku.


Bogusławie Kononowiczu h.Radwan, to mój 7xpradziadek.

A teraz coś na temat herbu. Herb Radwan odmienny, odmiana herbowa jak u Siemionowiczów, więc postanowiłam pobawić się w programie graficznym, by uzyskać herb godny Kononowiczów i zgodny z opisem.


Powyżej opis i wizerunek herbu Siemionowicz z "Herbarza Wielkiego Księstwa Litewskiego" według Księdza Kojałowicza z wydania z 1897 r. Brakuje trzech strusich piór w koronie.


A tak herb powinien wyglądać prawidłowo podług opisów.
Wykonanie moje na podstawie: Herbarz polski: od średniowiecza do XX wieku T.Gail .
Tak bardziej na bogato ;)

HERB RADWAN odmienny KONONOWICZÓW



1 komentarz:

  1. No pogratulować! Sporo pracy. Ja też jestem Kononowicz, z tych spod Mińska, bardzo bardzo interesujące rzeczy z tymi herbami, a więc Radwan odmienny, zawsze po swojemu hihihii co za krew!?

    OdpowiedzUsuń